Vzťahy sú naše zrkadlá

Vzťahy boli a budú našou večnou témou. Je to tak. Pokiaľ nežijeme sami niekde na Samote u lesa, tak je zrejmé, že sme neustále v interakcii s inými a to často prináša – problémy. Riešime ich vo svojej hlave, s rodičmi, s partnerom, v práci, s priateľkami na káve… Pokiaľ ide o „bežné“ nezhody, ešte to nejako dávame, ale tam, kde to tne do živého a nedá sa to vydržať, je to bolestivé a škodlivé, tam treba konať. Ale čo podniknúť? Akým smerom sa vydať?

 EGO-isti a vzťahoví štatisti

Ak sme my tí s veľkým EGOM, väčšinou vina za nefunkčný vzťah smeruje vždy k tomu druhému a s obľubou ukazujeme prstom okolo seba. TO ON! TO ONA! Nedajbože pozrieť sa trošku aj na seba! Toto je ale ťažký stav nepochopenia vzťahov a života ako takého a často sa spamätáme až po riadnej facke od života, že je tu aj ten druhý (ak medzitým nestihol ujsť).

Niektorí s obľubou riešia radšej vzťahy iných než svoje vlastné. Takí tí vzťahoví ŠTATISTI. Majú zmapovaných všetkých susedov, prípadne aj všetkých Tv hrdinov, ale ich vlastný príbeh je pred svetom zvyčajne tabu. Prečo? Odpoveď je jasná – byť štatistom iných je zábavné, a hlavne menej bolestivé, ako riešiť si svoje vlastné patálie. Dalo by sa povedať, že štatisti utekajú sami pred sebou.

Pred sebou neutečieš…

Veru neutečú. Vlastné problémy ich skôr či neskôr dobehnú. Ako sa vraví, na každého raz príde. Naozaj, na každého. Preto je oveľa múdrejšie a užitočnejšie čím skôr pochopiť a poriešiť vo vzťahoch tú svoju stranu. Nepoukazovať na iných, ale ukázať si na seba. My sme totiž jediní, ktorí sa môžeme zmeniť  a tým celú situáciu zlepšiť – a to platí pre akýkoľvek vzťah.

 

Je oveľa múdrejšie a užitočnejšie čím skôr pochopiť a poriešiť vo vzťahoch tú svoju stranu. Nepoukazovať na iných, ale ukázať si na seba.

Vzťahy sú naše zrkadlá

Zrkadlo si spájame skôr s krásou, ale prečo aj so vzťahmi? Nuž, je tam istá podobnosť. Klasické zrkadlo nám ukazuje vonkajší obraz nás samotných a vzťahy nám zas nastavujú také vnútorné zrkadlo. Naše vzťahy nám zrkadlia to, čo si o sebe hlboko vo vnútri myslíme.

  • Ak si nevážime samých seba, nebudú si nás vážiť ani druhí.
  • Ak sme so sebou stále nespokojní, budú s nami nespokojní aj druhí.
  • Ak sa vo vnútri hodnotíme negatívne, tak isto nás budú hodnotiť aj druhí.

Dáva vám to zmysel? Skúste sa tak naozaj úprimne zamyslieť nad svojimi vzťahmi a zistíte, že je to tak:

Naše vzťahy nám zrkadlia to, čo si o sebe hlboko vo vnútri myslíme.

Ty a Tvoj „pes“

Ćítala som niekde toto, vtipné a pravdivé: Vraj vnútri v nás sú dvaja: Ten prvý niečo robí a ten druhý to hodnotí. A tým menej sa nám v živote darí, čím je ten druhý na prvého väčší pes – t.j. viac tvrdý a prísny. Tiež poznáte  toho svojho psa veľmi dôverne, však? Ako vám dohovára:

 

To nedáš!  Na toto nemáš!  Kam sa Ty hrabeš!  Toto si ale riadne pos*al! Si taká nemožná! 

 

Ten náš vnútorný pes (alias večný kritik) – to sú všetky výroky, ktoré sme v detstve počúvali na svoju adresu a s ktorými sme sa stotožnili tak pevne, že hoci sme majiteľmi VŠ diplomov a iných osvedčení, ten pes tam vo vnútri stále šteká.. My to nevedomky vysielame navonok – a tí druhí nám to zrkadlia.

Hoci sme majiteľmi VŠ diplomov a iných osvedčení, ten pes tam vo vnútri stále šteká… A tí druhí nám to zrkadlia.

Jediná cesta je tá k sebe

Všetky naše zlé vzťahy majú povod v zlom vzťahu so sebou samým a ten treba preliečiť ako prvý. Prestať počúvať toho psa (večného kritika) a dať lásku a uznanie sami sebe. Začať sa chváliť a ľúbiť. Až potom môže prísť láska a uznanie aj zvonka – od tých druhých. Naopak to nefunguje. Toto je jediná cesta.

 

Napríklad ženy, ktoré sa po rozvode rýchlo vrhnú do ďalšieho vzťahu a zakrátko prekvapivo zistilia, že si vybrali „to isté“. Predchádzajúci partner ich ponižoval, klamal, opustil, pil.. a tí ďalší sa k nej budú správať podobne, pokiaľ si ona neprelieči najskôr vzťah so sebou. Tam treba vždy začať.

 Máš to aj ty!

Poznáte ten pocit, keď vás na tom druhom niečo neskutočne vytáča? Vzťahové zrkadlo má na to svoju jednoznačnú odpoveď: Ak ti niečo vadí, máš to aj ty! Vzťahové zrkadlo je iné ako to v Snehulienke a nemotá vám medové motúzy popod nos: Áno, ty si najlepšia na celom svete! 🙂 Ty si bez chyby! Ono vraví: Máš to aj Ty!

Ja? Bránite sa: Ja takto neutrácam peniaze na hlúposti! Ja sa takto odporne nesmejem, nesmrkám, nenechávam neporiadok, atď, atď… A ono sa len usmeje: Ale chcela by si, však? Len si to v sebe kedysi dávno potlačila. Nedovolíš si utrácať na seba, schuti sa zasmiať a uvoľniť sa, mať občas neporiadok…Nedovolíš si vyložiť nohy na stôl a nerobiť vôbec NIČ!

Vzťahové zrkadlo nás len upozorňuje, že to, čo nám prekáža na iných, súvisí v istom zmysle s nami.

Ale sa nesie, fiflena jedna!

Hm, my ženy sme si psom nielen sami k sebe, ale ešte stokrát viac k iným ženám. Vezmime si napríklad takú ženskú závisť:

Ale sa nesie, fiflena jedna! komentujeme krásnu ženskú na druhej strane ulice.

Závidíme. A čo, my sa nemôžeme „niesť „po ulici? Obliecť si niečo výnimočné? Niekto nám to zakázal? Presne – my sami sme si zakázali byť krásne a prezentovať to navonok. A tá krásna koketná ženská nám to iba zrkadlí. A ešte aj náš chlap sa za ňou otočil! To už je vrchol! Au!

Závidíme, lebo my sami sme si zakázali byť krásne a prezentovať to navonok. A tá krásna koketná ženská nám to iba zrkadlí. Au!

Takže tak je to s nami. Schválne, skúste chvíľu pozorovať tie „vaše zrkadlá“ a už o chvíľu budete mať vo vzťahoch celkom jasno. A najmä v sebe. Psychológ Carl Jung to vyjadril krásne:

Všetko, čo nás hnevá na ostatných nás môže doviesť k pochopeniu seba samých.

To aby ste ma neupodozrievali, že som si tú teóriu o zrkadlách vymyslela len tak. 🙂

Monika Habšudová
Mama 4 detí, slobodná duša a online podnikateľka. Autorka eBookov Vráť sa k sebe! a Krásna a fit po 40+ Inšpirujem k odvahe zmeniť svoj život a žiť jeho najlepšiu verziu aj vo veku po 40+. Pomáham rozbehnúť podnikanie bez rizík. Môj príbeh si prečítate tu>>

 Tento skvelý tip vám pomôže udržať si mladistvý vzhľad a skvelú kondičku aj vo veku po 40+

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov