Miliónový melón!

Tiež ho tak milujete, že sa ho neviete dojesť? Alebo sa mu vyhýbate, lebo vždy potom máte tráviace problémy alebo nafúknuté bruško? Jedno jednoduché pravidlo vám pomôže, aby ste už navždy jedli melón a aj iné ovocie bez obáv. Lebo konkrétne melón je ovocie za milión!

Dyňa či melón?

Ten klasický červený je vlastne zelenina a volá sa dyňa. Melónom nazývame tie ostatné „cukrové“ varianty. Až donedávna som netušila, že ich je toľko a konečne som mala tú česť ich poochutnávať. Všetky sú vodové, sladké a osviežujúce – ideálne do letného počasia, ako náhrada sladkostí, no hlavne na detox a zoštíhlenie.

Samé prínosy

Melóny obsahujú až 90% vody a to sa v lete fakt hodí. Nuž, príroda vie, čo a kedy nám treba naordinovať. Len keby sme jej konečne začali viac načúvať. Lebo všetky tie najúčinnejšie veci sú vlastne jednoduché a logické. Ako ten melón v lete.

Posvieťme si na melón však bližšie, lebo aj tá 10% dužina je TOP! Obsahuje skvele namixovaný balíček vitamínov skupiny B, vitamín A a C, zinok, draslík, železo, fosfor, magnézium…stačí? Ak nie, pridáme ešte aj vápnik, jód a mangán. Prírodný doping, ako sa patrí. Plus silná trojka antioxidantov – t.j. lykopén, betakarotén a vitamín C, ktoré chránia našu pokožku, srdce a celkovo bunky pred škodlivými účinkami voľných radikálov. A to stále nie je všetko.

Zdravie, krásna pleť a očista dočista

.. sú témy, ktoré my ženy pretriasame neustále. Takže: melón chráni cievy, čistí obličky, hydratuje pleť a odvádza škodlivé látky z tela. Stačí vydržať na melóne 1-2 dni a on nás výborne prečistí. A vďaka cukru aj bez straty energie, ako to pri pôste býva. Pre pánov zas pôsobí ako afrodiziakum a vraj nahradí aj viagru. Deťom zas kompenzuje chuť na sladké.

Ako z melóna vyťažiť maximum?

..bez tráviacich ťažkostí a nafúknutého bruška? Lebo občas sa stáva, že nám melón skrátka „nesadne.“ Tajomstvo znie: jedzte ho vždy na lačný žalúdok. A je to logické. Melón ako ovocná voda prejde tráviacim traktom veľmi rýchlo, ale ak si ho dáme po jedle, zvlášť po ťažko stráviteľnom, (mastnom, grilovanom…)ktoré „zostane v žalúdku „ležať“ aj 8 hodín, zvykne narobiť neplechu. Aj keď bol myslený ako zdravý dezert.

Tajomstvo dobrého trávenia

je vlastne jednoduché a logické. Stačí poznať, ako naše telo funguje. Veď v ňom bývame celý život, však? 🙂 A pritom perevažná väčšina z nás žije, čo sa tela týka, v totálnej nevedomosti a zbytočne trpí. Je potrebné vedieť dve informácie: 1.aký čas trávenia potrebujú konkrétne druhy potravín, kým opustia náš žalúdok a 2. aké kombinácie potraviny sa navzájom v žalúdku poporia a ktoré naopak spôsobia problémy. Napríklad ovocie sa v žalúdku zdrží zvyčajne iba 30 minút, (banán cca 1 hodinu) správne skombinované jedlo-t.j. zelenina+bielkoviny alebo zelenina+sacharidy sa zdrží 2-3 hodiny.

Telo nie je odpadkový kôš

Toto je vlastne princíp tzv. delenej stravy, a práve preto sa pomocou neho dá úspešne redukovať hmotnosť, lebo náš žalúdok si s touto kombináciou jedla hravo poradí. Horšie je to už s kombináciou sacharidy+bielkoviny, ktorá leží v žalúdku aj 8 a viac hodín. My však nečakáme a už po pár hodinách výdatnej sviečkovej mu nakladáme ďalej. Káva, koláčik, chlebíček… Nečudo, že sa potom rýchlo rozširujeme. Naše telo proste nestíha spracovávať to, čo doň vo veľkom množstve doslova „hádžeme“.

Ako na zmenu?

  1. Začnime telu viac načúvať. Ak sa po jedle cítite „ťažko“ a chce sa vám spať, jednoducho ste ho zaťažili nesprávnou kombináciou jedla a telo musí vynaložiť na trávenie oveľa viac energie, ktorá potom chýba vám a je to škoda.

2. Ak máte problémy s trávením, skúste jesť ovocie samotné a nalačno. V žiadnom prípade to nie je dôvod vynechať ho z jedálnička, pretože sa ochudobňujeme o množstvo prospešných látok, ktoré potom „naháňame“ v umelých vitamínoch.

3. Dodržiavajme princíp delenej stravy a príliš nekombinujme. Doprajme si pred hlavným jedlom porciu čerstvej zeleniny alebo zeleninového šalátu, potom doplňme bielkovinou alebo sacharidmi. Zeleninový šalát na úvod nás zasýti a zaručí následné neprejednie sa.

4. Tekutiny – ideálne čistú neperlivú vodu – dopĺňajme najmä medzi jedlami

5. Doprajme nášmu telu jeden očistný deň v týždni, napríklad ten „melónový“ a jedzme jeden celý deň iba melón. Teraz v lete, keď nám príliš v tých teplách nechutí jesť, je vhodné to využiť. Telo sa nám bohato odvďačí a my to pocítime už na druhý deň. Budeme sa cítiť odľahčené, viac svieže a krajšie. Treba sa len hecnúť a skúsiť to. Telo sa nám odvďačí zdravím a krásou.

Monika Habšudová
Mama 4 detí, slobodná duša a online podnikateľka. Autorka eBookov Vráť sa k sebe! a Krásna a fit po 40+ Inšpirujem k odvahe zmeniť svoj život a žiť jeho najlepšiu verziu aj vo veku po 40+. Pomáham rozbehnúť podnikanie bez rizík. Môj príbeh si prečítate tu>>

 Tento skvelý tip vám pomôže udržať si mladistvý vzhľad a skvelú kondičku aj vo veku po 40+

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov